Current Pioneers

Current Pioneers

Cable TV Pioneers Class of 2016

2017 Cable TV Pioneers Class:

Tom Adams - Charter Communications, Matthew Blank - Showtime Networks, Inc., Steve Brett - GCI Liberty Corp., Jack Bryant - ComSonics, Cynthia Carpenter- Charter Communications, John Chapman - Cisco, Anne Cowan - CTAM, Chris Dunkeson - Comcast Corporation, Jana Fay - C-SPAN, Charlotte Field - Charter Communications, Tony Finger - CommScope, James George - American Cable Services, Tim Gropp - Arris, Larry Hanson - Ambit Project Management, Dale Hopkins - GSN, Debra Lee - BET, Sean McGrail - NESN, Ron McMillan - Time Warner (Retired), Jay Vaughan - DSV Services, Richard White - Consultant.

Cable TV Pioneers Class of 2016

2016 Cable TV Pioneers Class:

Jeff L. Bewkes, David Cerullo, Glenn Duval, Leslie Ellis, Marwan Fawaz, John Gibbs, Steven Goldmintz, John E. Heslip, Yvette Kanouff, Peter Kiley, Mark Lieberman, Mike J. Mason, John Arthur Ogren, Brian L. Roberts

Pioneers Class 2015



2015 Cable TV Pioneers Class:

Patricia Jo Boyers, John Dahlquist, Larry Eby, Thomas Gorman, Andrew T. Heller, Kenneth L. Klaer, Mary “Sam" Klosterman, David Lorenzi Jr., Andrew McCarthy, Douglas W. McCormick, Bob Ryan, Josh Sapan, Mark Stephan, Joseph Schramm, Alex Swan,Steven E. Wilkerson

 

  pioneers class 2014

2014 Cable TV Pioneers Class:

Colleen Abdoulah, Diane Burstein, Sandra Colony, Gary Ervin, Craig Heiting, Larry Satkowiak, Zenita Henderson, Chris Hilliard, Frank Hughes, Bruce Lazarus, Dan Nofs, Al Micheli, Jr., Vibha Rustagi, James Riley, Dick Shimp, Dick Sjoberg, Rob Stoddard, Joel Susel, Bob Wilson


pioneers class 2013

2013 Cable TV Pioneers Class:

Dianne Blackwood, Sean Bratches, John R. Christopher, Timothy D. Cooke, Ron Coppock, J. Keith Davidson, Robert J. Greiner III, Mike LaJoie, Kim Martin, Fred McSweeney, Stephen Pagano, Mark J. Palchick, Robert St. John Roper, Robert J. Schaeffer, Ellen Schned, Michael Schooler, Tony S. Swain, William L. Thomas, John Michael Zamoiski

pioneers class 2012

2012 Cable TV Pioneers Class:

Marshall Cohen, Bruce D. Collins, David M. Downey, Robert S. Grassi, Stanley "Stan" Hitchcock, Edward T. Holleran Jr., Howard Horowitz, James P. Ludington, Gary R. Matz, Lenny Melamedas, James A. Penney, Lisa W. Schoenthaler, Alan M. Tschirner, Eric J. Tveter, Kenneth S. Wood, Rouzbeh Yassini-Fard

pioneers class 2011

2011 Cable TV Pioneers Class:

Ellen M. Cooper, Terry M. Cordova, Randy Elliot, Mike Fries, Richard S. "Rick" Howe, Jeffrey R. Huppertz, Arthur J. "Skip" Kraus, William D. Myers, Steven O. Neu, Steven K. Richey, Eileen Rivard, William H. Roedy, Cathy Serksnas

pioneers class 2010

2010 Cable TV Pioneers Class:

Robert D. Berger, Terry Bienstock, Dr. Roger Blakeway, Gary Bombalicki, Steven D. Boyers, Fran Bradley, David R. Breidinger, * Marshall Bromdum, Peter S. Chunka, Charlie Dietz, C. Ronald Dorchester, Mark Dzuban, Robert Gessner, William L. Haggarty, Jana Lynn Henthorn, Patricia A. Kehoe, Robert G. Kennedy, Jim Lysaker, Harry Perlow, Joe Rooney, Carl U. J. Rossetti, Robert J. Stanzione, Pat Tylka, Sharan Wilson

2009 Cable TV Pioneers Class:

S. Decker Anstrom, William C. Beatty Jr., Steve V. Bell II, * Steve V. Bell Sr., Maggie Bellville, * Larry Bentson, Steve Brookstein, John B. Burns II, Daniel Casciato, James Clay Conrad, Nick Davatzes, Steve Davidson, Chuck Davis, Michael W. Drake, Thomas Charles Feige, Rickard Gessner, David J. Harrison, Samuel V. Howe, James Ross Hughes, Nancy Larkin, Brian Lockman, Matthew M. Polka, Lee Clayton Roper, Susan Marie Swain, Jeffrey C. Wayne

Pioneers 2008

 
2008 Cable TV Pioneers Class:

Gregory D. Allshouse, Bridget Baker, Richard Alan Bechtel, Greg Bicket, * Paul Braun, Keith Burkley, James W. Carlson, * Joel C. Cohen, David Fellows, Steve Gautereaux, * Thomas Jackson Gullett, Michael P. Harney, Steve Havey, Russell George Hilliard, * Michael N. Johnson, Roger Kennedy, * B. John Klindworth, Mark A. Manning, Dan Mulvenon, Steve Nelson, Richard N. Palmer, John G. Pascarelli, Jeffrey R. Porter, Gregory Andrew Price, Russ Skinner, Thomas J. Staniec

Pioneers 2007


2007 Cable TV Pioneers Class:

Jeffrey S. DeMond, Michael K. Doyle, Bradley P. Dusto, Michael J. Egan, Debby Exon, Glen L. Friedman, Lindsay A. Gardner, James M. Gleason, Bill Goetz, Bob Gold, Robert C. Halgas, Ivan D. Johnson, Charles McGinty, Edward McGinty, Robert McGinty, Neil R. McHugh, Stephen K. Necessary, Lawrence W. Oliver, Thomas P. Southwick, Katheryn Lynn Svoboda, Amy C. Tykeson, Donald E. Tykeson, Louis D. Williamson, Barbara Olivia York

2006 Cable TV Pioneers Class:

Rocco Commisso, Dan Davids, * Bob Dickinson, Tom Freston, Don Gall, Shelley Blaine Goodman, Erica Gruen, John Hagerty, Wayne Hall, Neil Heller, * Richard Lee Jackson, Dave Keefe, Jim Kuhns, Tom Oliver, Les Read, * Lon Rosado, Mark Sena, Italia Commisso Weinand

2005 Cable TV Pioneers Class:

Dave Andersen, * Gerald Dash, Robert Gastonguay, * Melvin Gray, Gustave Hauser, Charles Hembree, Wesley Heppler, A. Scott Hults III, Jerome Kern, Wayne Knighton, Kevin Leddy, McAdory Lipscomb, Jr., David O'Hayre, Mark Palazzo, William Roberts, Dolph Simons, Jr., Jud Stewart, * Rodney R. Warner, Eugene Monroe White

2004 Cable TV Pioneers Class:

Matt Aden, Burt Braveman, Hawley Chester, Patrick Davis, Steve Friedman, William Geppert, Paul Glist, William Goodwyn, Pamela Halling, Andrew Healey, Patsy Judd, Dennis Mangers, Richard McCaffery, Bill McGorry, Charles E. Mills, Dave Pangrac, *Darlene Payne, Neil Phillips, Ronald Rizzuto, * Edward Rogers, William Ross, Larry Stiffelman, Fred Vierra, Carl Vogel, John Waller

2003 Cable TV Pioneers Class:

* Mother Angelica, Gary Arlen, Gregory B. Armstrong, Lela Cocoros, * Winston H. “Tony” Cox, W. Jay Dugan, Dwight B. Duke, * Edward J. Foust, Dean A. Gilbert, Missy Goerner, Keith Hayes, Mark Hess, * Irvine B. Hill, Michael R. Jeffrey, Steven P. Lowe Sr., Donald H. Mitzner, Elizabeth Kay Monigold, Charles C. Morris, Patrick M. Murphy, Thomas F. Puckett, Butch Roberson, Robert C. Russo, Douglas J. Semon, Austin J. Shanfelter, Joseph W. Taylor IV, Joseph Van Loan, Lawrence White, Michael S. Willner

2002 Cable TV Pioneers Class:

Susan Bitter Smith, Lou Borrelli Jr., Christopher Bowick, Jack C. Clifford, * Richard Covell, Brian Deevy, Patrick J. Gushman, Nick Hamilton-Piercy, Charles S. James, Steven C. Johnson, Claus F. Kroeger, Geraldine Laybourne, John Roy Liskey, Thomas J. MacCrory, Patricia L. McCaskill, Michael Pohl, William J. Rosendahl, Shellie Rosser, David Rozelle, Steven B. Weed

2001 Cable TV Pioneers Class:

Char Beales, George W. Bodenheimer, *Glenn A. Britt, Ann R. Carlsen, Walter S. Ciciora, John D. Clark, Robert B. Clasen, Timothy F. Cohane, Penelope Contos, Mary L. Cotter, John M. Dyer, Richard R. Green, Michael T. Hayashi, * Edward H. Hewson, Jr., John J. Hollenback, Sr., Douglas Holloway, Christopher D. Huffman, Brian James, Rick Jubeck, Kay Koplovitz, Susan E. Packard, Par C. Peterson, Ronald A. Pfannenstiel, John Newton Rigsby, Anna W. Riker, James H. "Trey" Smith, III, * John L. Tatta, *David O. Wicks

2000 Cable TV Pioneers Class:

Edward D. Breen, Ralph D. Hillburn, * Everett M. Hirsh, Larry M. Massaglia, Kate McEnroe, Virginia C. Morris, Seth Morrison, * Fred. R Nichols, G. Wayne O'Dell, John Pietri, Norval D. Reece, Jeffrey C. Reiss, Stan William Sands, John Sie, Steven J. Simmons, Dennis Tangeman, Priscilla Walker, Anthony G. Werner, Roger L Werner, Jr., Cathy Wilson

1999 Cable TV Pioneers Class:

Anthony W. Accamando, Jr., Kenneth D. Anderson, Samuel G. Barney, Theodore B. Baum, Melvin M. Bijou Jr., * Frank J. Brophy, Martin E. Callahan, Henry F. Cicconi, Ronald C. Cotten, John D. Evans, * Jack Fuellhart, * Richard C. Gall, David S. Hanson, John A. Hastings, Del Henry, Nancy N. Horne, * W. D. "Bill" Kenny, Alan M. Kernes, William Krempasky, Honore A. "Nory" LeBrun, III, Phillip B. Lind, Marcus Richard Luke, Laurence A. Patten, Ron Pitcock, Sr., Daniel W. Shields

1998 Cable TV Pioneers Class:

Donald E. Anderson, Richard L. Barnes, D. Neal Barronton, Andrew P. Brilliant, Charles S. Broomfield, Diane L. Christie, Steven Michael Dyche, Donald Edelman, James O. Farmer, Donne Fisher, Michael K. Fleming, Paul Gemme, James H. Hall, Jr., Tommy Hill, C.J. Hirschfield, Robert L. Johnson, John T. Kurpinski, *Jerry D. Lindauer, Ronald L. Marnell, L. Michael Reynolds, Diana Riley, * Manuel Gene Robinson, * Andrew Szegda, Pat Thompson, Ernesto L. Tinajero, Stan Von Feldt, Richard J. Wallace

1997 Cable TV Pioneers Class:

John K. Billock, Hank Bradley, Thomas P. Carbaugh, Daniel P. Cavallo, Arthur A. Dwyer, Stephen R. Effros, John M. Egan, *Michael G. Harris, Ronald Jerry Hranac, Jr., Jadz Janucik, Joe Johnson, Peter M. Kendrick, Gerard Anthony Maglio, Ray Vance Miller, Milford Richey, D. Bruce Sellers, Raymond J. Tyndall, Larry Wangberg, Michael B. Zimmer

1996 Cable TV Pioneers Class:

Michael J. Angi, Martin F. Brophy, Ann L. Burr, David M. Clark, Joseph M. Cohen, Jody Daly, * James A. Hart, Jr., Bennett "Ben" W. Hooks, Jr., Thomas R. Jokerst, David D. Kinley, Sally L. Kinsman, Paul R. Levine, Terence F. McGuirk, Trygve E. Myhren, William Padalino, Lawrence Shewack, * Robert J. Trently, * Mike Welch

1995 Cable TV Pioneers Class:

Neil A. Fladeland, H.W. "Buzz" Goodall, III, Susan C. Greene, H.F. "Gerry" Lenfest, Robert A. Luff, Hugh A. McCarley, Stephen E. Myers, James R. Oldham, Ferris Eugene Peery, Richard L. Rexroat, Jr., Terry Rich, Robert A. Stengel, Roger Williams

1994 Cable TV Pioneers Class:

Vincent R. Borelli, Walter T. Colquitt, Charles P. Davis, Thomas J. Duffy, Eugene A. Fry, Raul R. Gonzalez, Kurt E. Jorgensen, Timothy P. Neher, A. Dean Petersen, Dan Pike, David Reynolds, William W. Riker, Michael J. Ritter, Charlotte Schiff-Jones, Ronald A. Siegel, Israel Switzer, David R. Van Valkenburg, James C. Vaughn, Wendell D. Woody

1993 Cable TV Pioneers Class:

Steven C. Allen, James J. Bailey, John J. Brockman, Don E. Carroll, Joseph Jamison Collins, Joseph A. Cost, James H. Ewalt, * Paul L. Field, Ben B. Forrester, Kent D. Franke, Rod Hansen, Ted E. Hartson, James O. Heyworth, Grady R. Ireland, * Charles Klein, Stanley I. Lindsay, Barry Potter Marshall, Robert B. Marshall, * Alan S. McDonald, *Robert S. McIlvane, * David P. Mooney, Richard A. Mueller, Larry Nelson, * Gordon Sherman, Thomas D. Smith, William C. Stewart, Carroll Dean Taylor, Rod Thole, Harmon S. White, Fred Wilkenloh, * Stella C. Yee

1992 Cable TV Pioneers Class:

Ralph M. Baruch, * Linda G. Brodsky-Cooper, Austin S."Shorty" Coryell, * George E. Duffy, Toni A. Dwyer, W. Robert Felder, * Edward H. Frazier, Jr., * Marlowe D. Froke, Gordon Halverson,* Raymond E. Joslin, Tom Mixon, Michael L. Pandzik, Ronald A. Podlesny, Earl Quam, * Richard J. Shows, * Hilmer T. Taxdahl

1991 Cable TV Pioneers Class:

Alex B. Best, Gary W. Blount, * Mann Bush, Lawrence J. Carleton, James A. Chiddix, Bruce A. Clark, James DeSorrento, Edgar D. Ebenbach, * Benito W. Forte, Don Mathison, Ernest R. Olson, * James O. Robbins, Larry D. Spangler, Gene W. Swithenbank, Rita M. Valentino, Peter D. Warburton, Robert M. Zitter

1990 Cable TV Pioneers Class:

Robert Bird, * Argyle "Sox" W. Bridgett, Calvin D. Broussard, Larry P. Carlson, Gerald V. Cheney, * James "Pete" F. Collins, Jack D. Crouse, Thomas C. Dowden, * Owen F. Hannigan, Homer E. Harmon, Marvin Jones, Brian P. Lamb, * John T. Moore, * John Nichols, Jim Orwick, * Ingo Radicke, Paul Schonewolf, Bud M. Tibshrany, R. "Ted" E. Turner, James K. Waldo, James A. Wand, * Albert Warren

1989 Cable TV Pioneers Class:

Richard D. Ashpole, * Don Atchison, Robert "Bob" A. Bevis, Roy L. Bliss, Julian A. Brodsky, * Lloyd A. Calhoun, Christopher Cohan, * James V. Coste, Marvin F. Dilbeck, Charles Dolan, Thomas G. Elliot, Jim K. Faircloth, George Lyn Fletcher, Harold "Dewey" R. Fritz, Travis E. Garrett, Tommy Gleason, Jr., Robert G. Gray, * Tom Hall, * J. Mason Hamilton, * Frank J. Hamilton, Jr., Frank G. Hickey, * Roland D. Hieb, Ernest R. Hill, Sr., James A. Hirshfield, Jr., William G. Hooks, * Herb L. Jackson, A. G. Kahn, Ruth I. Kolpin, Bruce R. Martin, Paul S. Maxwell, * Roy Mehlman, * Larry R. Miles, * Dave W. Pardonner, J. D. Pierce, Richard D. Roberts, * Carrol Rollyson, * John B. Roskowski, Stephen R. Ross, June E. Travis, * John "Jack" S. Warner, Charles J. Younger

1988 Cable TV Pioneers Class:

C. David Batalsky, * Leo A. Calistri, * Robert L. Cowart, Jerry Craft, * Henry M. Diambra, Douglas Fuller, * Tommy L. Gleason, Sr., Robert J. Greiner, Jr., Beverly A. Harms, James M. Hoak, John F. Humphries, Paul Kagan, S. Kent MacNown, * Francis E. Martin, James A. Monroe, Charles Morrison, * Everett I. Mundy, * Abram E. Patlove, John R. Patterson, Francis R. Perkins, * Ralph J. Roberts, Barry D. Stigers, Sidney Topol, * Robert E. Tudek, Frank Wawak, Ken Young

1987 Cable TV Pioneers Class:

Patrick J. Bresnan, James S. Cownie, * Leonard D. Ecker, Lawrence Flinn, Jr., Sanford M. Freeman, * William K. Headley, Spencer Kaitz, William H. Lambert, * Don R. Mansell, Daniel N. Mezzalingua, Martin J. Moran, * Travis Nabors, Jay O'Neal, * Max D. Paglin, * Sol Schildhause, * Mildred "Millie" Smith, * Abe H. Sonneschein, * Joseph L. Stern, * Bart J. Swift, * Robert L. Toner, * Bark Lee Yee

1986

* Robert A. Brooks, Jerry Caddy, Raymond H. Chapman, John P. Forde, Peter W. Frame, * Charles Friel, * Edward Ganc, Les Hilliard, Richard S. Leghorn, * John H. Levergood, * John "Milt" M. Lewis, Jeffrey A. Marcus, Terry Meyering, Robert Miron, * George Nichols, Harold R. Null, * Thomas S. Polis, R. Glenn Scallorn, Wallace Snedeker, * Joseph "Joe" W. Taylor

1985 Cable TV Pioneers Class:

Robert E. Baum, James H. Hall, Edward D. Horowitz, * Robert W. Hughes, * Joseph L. Lecce, J. "Rick" Patrick Michaels, * William F. Randles, Jay Sedwick, Milton F. Underwood, * Thomas G. Wehling

1984 Cable TV Pioneers Class:

Robert J. Lewis, * Xenophon "Xenny" Mitchell, * Frank H. Nowaczek, George "Tom" T. Soulsby, Frank L. Tacy

1983 Cable TV Pioneers Class:

Bryan Blow, Frank M. Drendel, * Glenn R. Jones, Gerald M. Levin, John C. Malone, James E. Reeve, John J. Rigas

1982 Cable TV Pioneers Class:

* George M. Acker, *Carolyn S. Chambers, * Frank DeJoy, James J. Duratz, Alan Gerry, Andrew C. Goldman, William H. Grumbles, Jr., * Benjamin W. Hughes, William J. Marks, Dave Massaglia, * James Moulin, Marc B. Nathanson, Nick Olson, John F. Scarpa, Gail F. Sermersheim, Sue Talbott, Richard E. Thomson, * Melvin C. Truax, * David L. Willis

1981 Cable TV Pioneers Class:

Thomas E. Bird, Gene Cabral, * Sally Davison, Jim J. Deveraux, Vincent P. Dolan, * Charles F. Erickson, * Howard "Scotty" Flink, Joseph F. Gans, III, Clifton H. Gardiner, Charles H. Helein, James S. Keller, Marion Nowak, Maqbool "Mac" Qurashi, James P. Rowan, Frank S. Scarpa,*Hubert J. Schlafly, George H. Shapiro, Esq., Edward L. Taylor, Leonard Tow, * Sidney Young

1980 Cable TV Pioneers Class:

William D. Arnold, * Joseph W. Benes, * Kenneth S. Gunter, Thomas Johnson, * Selman M. Kremer, Nathan A. Levine, Philip C. Merrill, * Myron Pattison, * George Sisson, * William B. Strange, Jr., * Samuel S. Street, Walter S. Wydro

1979 Cable TV Pioneers Class:

* Albert Bloom, James R. Carollo, * R. Don Cowan, Harold D. Ewen, David A. Gardner, * Al Gilliland, * Alan R. Harmon, * Burt I. Harris, * John C. Harrison, Ted W. Hughett, Robert L. James, * Gregory J. Liptak, Johnny Mankin, Jr., * Nathaniel M. Marshall, * Wayne J. McKinney, *Thomas W. Mitchell, * James W. Neese, * Alan Raywid, Jay E. Ricks, Robert A. Searle, William Stone, * Chris W. Thorniley, * Thomas B. Troehler, * Margaret Walsonavich, * Esther Walsonavich, Jack L. Williams, * Lee R. Zemnick

1977 Cable TV Pioneers Class:

* Daniel Aaron, *James F. Ackerman, Joseph W. Aman, * John W. Arnts, * John Barrington, * Arthur Baum, *Robert Bilodeau, Albert M. Carollo, Jr., Frank N. Cooper, * Bud Desmond, Douglas H. Dittrick, * C. O. Erickson, Irving A. Faye, * Frederick W. Ford, Dawn Fribley, * Sen. Carl Gainer, George Gardner, John F. Gault, John W. Goddard, * Jerry Greene, Charles R. Henry, Richard Hickman, R.D. "Chuck" Jensen, * William F. Karnes, Walter A. Kinash, *Courtney M. Kirkeeng, H. Clifton Kroon, * Jacob H. Landrum, * Donald W. Levenson, * Richard W. Loftus, * Robert McGeehan, * Elmer Metz, * Otto Miller, * James L. Milliken, * George R. Morrell, * William A. Pitney, Rex Porter, Leslie H. Read, * Robert M. Rogers, * Robert Rosencrans, William J. Ryan, John V. Saeman, * Don F. Shuler, Joel P. Smith, J. C. Sparkman, * Alfred R. Stern, * F. Martin Sweeney, Randolph W. Tucker, * William Turner, R. Hurshel Tyler, * Robert Wheeler, Jr., Franklin T. Williams, * Roger E. Zylstra

1975 Cable TV Pioneers Class:

* Al Carollo, * McLean "Mac" Clark, *Lawrence J. DeGeorge, * Edward E. Drake, * Joseph S. Gans, Sr., * William F. Hemminger, Amos B. Hostetter, * Bruce E. Lovett, Gail E. Oldfather, * L. Ed Parsons, John R. Rannells, Stanley Searle

1974 Cable TV Pioneers Class:

* Wallace L. Briscoe, * Bertram Cousins, * J. Leonard Reinsch, Monroe M. Rifkin

1973 Cable TV Pioneers Class:

John P. Cole, * G. Lewis Davenport, Eugene Iacopi, * Richard C. Schneider, * James W. Stilwell

1972 Cable TV Pioneers Class:

* John G. Campbell, * John P. Gwin, Earl Hickman, * Robert H. Symons, * Robert K. Weary

1971 Cable TV Pioneers Class:

* Edward M. Allen, * William J. Bresnan, * Walter Kaitz, * Johnny Mankin, Sr., * Buford Saville

1970 Cable TV Pioneers Class:

Warren Fribley, * Sam Haddock, * John Morrissey

1969 Cable TV Pioneers Class:

* Harry H. Harkins, Sr., * Irving B. Kahn, * Bob J. Magness, * Carl M. Williams

1968 Cable TV Pioneers Class:

* William J. Calsam, * Robert D. L'Heureux, * James R. Palmer, * Ray V. Schneider, * Don Spenser
 
1967 Cable TV Pioneers Class:

* Yolanda G. Barco, * Homer Bergren, * Ned Cogswell, *Jim Y. Davidson, * Dean Devoe, * Polly Dunn, F. Gordon Fuqua, * Fred Goddard, * Gary B. Henderson, * J. Holland Rannells, * Robert M. Regan, Clive Runnells, * John Spottswood, * Claude Stevanus, * R. Lee Stoner, * John Walson

1966 Cable TV Pioneers Class:

* M. William Adler, * George W. Barco, * Charles E. Clements, * Benjamin J. Conroy, Jr., Jack R. Crosby, * Bill Daniels, * Glenn H. Flinn, *Albin J. Kozminski, * Fred Lieberman, * Martin F. Malarkey, *Bruce Merrill, * Sandford F. Randolph, * Albert J. Ricci, * Gene W. Schneider, * The Honorable Milton J. Shapp, *E. Stratford Smith, * Fred J. Stevenson, * Robert J. Tarlton, * Archer S. Taylor, * Frank P. Thompson, * Edward P. Whitney

 

* deceased